Novinky

Jak odstranit včelí vosk?

Jak odstranit včelí vosk?

Pokapali jste si včelím voskem ubrus, prostírání, triko či kalhoty? Nezoufejte!
Postačí Vám savý papír (piják) nebo klasické papírové kuchyňské ubrousky, které položíte na skvrnu a teplou žehličkou ubrousek přežehlíte.
Vosk se tak rozehřeje a vsaje do papíru. Pří větším nánosu je možné nejdříve vložit poskvrněnou tkaninu na noc do mrazáku a následující den ztvrdlý vosk vydrolit.
Poté použít metodu přežehlením savého papíru.

Odstranění včelího vosku ze svícnů


Zůstal Vám ve svícnu ztuhlý vosk, který nejde vyklopit? Vložte svícen přes noc do mrazáku a druhý den bez velkých problémů vyklopte. Nepatrné zbytky vosku pak odstraníte přelitím svícnu horkou vodou, kdy se zbytky vosku odplaví.

Jak správně odstranit žihadlo?

Jak správně odstranit žihadlo?

Včelí bodnutí je bolestivé. Žihadlo pronikne do kůže a zapíchne se až po poslední háček, který slouží jako páka a včela při tom přijde o celé žihadlové ústrojí včetně jedového váčku. Pokud žihadlo co nejrychleji neodstraníme, vyprázdní se do rány všechen jed.

Nikdy neodstraňujte žihadlo tak, že stlačíte kůži palcem a ukazováčkem,
protože byste mohli zatlačit všechen jed z jedového váčku do rány.
Proto zajeďte nehtem pod váček a opatrně ho vytáhněte i s jeho obsahem.

 

Vyrovná se tuzemský med medům zahraničním?

Vyrovná se tuzemský med medům zahraničním?

Med je velice cenná látka, jejíž hodnoty nelze nahradit jinými potravinami. Díky našim velmi přísným hygienickým a veterinárním opatřením se naše medy řadí k nejkvalitnějším na světě. Jsou to čisté přírodní produkty, neobsahují žádné konzervační přípravky.

Světlejší medy dříve cukernatí. Proč?

Světlejší medy dříve cukernatí. Proč?

Je to způsobeno vyšším obsahem glukózy v květových medech. Glukóza má specifickou vlastnost vytvářet krystaly. V lesním medu je většinou vyšší obsah ovocného cukru, proto krystalizuje méně a vydrží déle v tekutém stavu. Pokud někomu krystalizace vadí, snadno se rozpustí zahřátím sklenice ve vodní lázni. Ale pozor, lázeň by měla mít od 40 do 50°C! Při přehřátí medu nad 50°C se ničí některé hodnotné látky, což se negativně projeví na jeho kvalitě. Stejně opatrní musíme být, pokud přidáváme med do teplého nápoje a při jeho skladování (uzavřený skleněný či keramický obal, suché a tmavé místo s teplotou kolem 20°C, chránit před přímým sluncem).

Je kvalitnější světlý nebo tmavý med?

Je kvalitnější světlý nebo tmavý med?

Světlejší med květový je sbíraný většinou na loukách. Květové medy obsahují více glukózy (hroznového cukru), jsou proto velmi dobře stravitelné a tím vhodné i jako hodnotný doplněk výživy dětí a nemocných. Obsahují pylová zrna rostlin, na nichž včely sbírají nektar a tím obohacují med o významné látky přírodního charakteru s povzbuzujícími účinky, jako jsou rostlinné hormony, éterické oleje či aromatické látky.

Tmavou barvu lesního medu způsobují rostlinná barviva, obsažená v míze rostlin. V porovnání s medy květovými obsahuje více minerálních látek a stopových prvků. Má i zvýšený obsah vyšších cukrů a nižší obsah cukrů redukujících, tj. glukózy a fruktózy. Proto je pro trávení energeticky náročnější. Výživová hodnota ani kvalita se v obecném měřítku u tmavých a světlých medů neliší. Prostě má každý svoje.